موضوعات وبلاگ
آرشيو مطالب
لينک ديگر سايت ها
عناوين آخرين مطالب ارسالي
وضعيت هوا
عضويت در خبرنامه وبلاگ

پارکینگ

پارکینگ:

دو نوع پارکینگ داریم:

1.همکف یا پیلوت  2. پارکینگ شیبدار:

شیب به سمت بالا و شیب به سمت پایین توسط رمپ طی میشود.

رمپ

اختلاف سطح شیبدار از سطح 0.00 زمین معمولا توسط رمپ پیموده می شود. شیب متعادل رمپ 1 تا 15 سانتی متر برای هر متر طول است. اگر شیب با درصد کمتر از 15% باشد طول رمپ بیشتر میشود و اگر از آن بیشتر باشد شیب تند میباشد و خطر سر خوردن اتومبیل و عدم کنترل در شیب به وجود می اید. بنابرین شیب 15% مناسب ترین شیب می باشد. در بعضی از رمپها چون پارکینگ در حیاط هم واقع می شود ممکن است آب درون پارکینگ نفوذ کند که برای پیش گیری از نفوذ آب در داخل پارکینگ جوی کوچکی قرار می دهند تا توسط لوله ، آب را به فاضلاب راهنمایی کند. در صورت سرگیر بودن رمپ می توان جایش را عوض کرد.

اهمیت قرارگیری ستون

به دلیل اینکه اتومبیل بتواند به خوبی جای حرکت داشته باشد در نقشه معماری باید ستون های باربر طوری طراحی شود که فاصله ی مناسب برای حرکت و چرخش تا استقرار در محل مناسب به وجود آید.

در بعضی از ساختمانها فاصله ی ستونها را از یکدیگر طوری طراحی می کنند که دو ماشین هم زمان و به راحتی از کنار یکدیگر عبور کنند که این فاصله نباید ازحدود 5.5 متر کمتر باشد یعنی فاصله ی محور تا محور ستونها از یکدیگر 5.5 متر باشد.

در اماکن تجاری عرض برای عبور یک اتومبیل 3.5 متر و در اماکن مسکونی 2.5 متر می باشد. در طراحی پارکینگ برای استفاده از حداکثر فضا باید سعی شود فاقدپرت سطح و فضا باشد مخصوصا در قسمتهای انتهایی پارکینگ.

ارتفاع پارکینگ از 2 متر تا 2.40 متر می باشد ولی بهتر است که 2.40 باشد تا ماشینهای بلند نیز در آن جا شوند. در برخی پارکینگ ها فضاهایی مثل دستشویی و انبار و موتورخانه نیز تعبیه می شود.

پارکینگ های چند طبقه با رمپ

به شکل رمپ های مدور از طبقه ی بالا به پایین ارتباط دارد. در این پارکینگ ها باید حتما به مواردی مثل نورگیر و هواکش توجه کرد تا مشکلات تنفسی و تهویه به وجود نیاید. موارد دیگر مثل عرض رمپ ، شیب رمپ و ناصاف بودن آن مورد توجه قرار گیرد. ناصافی یعنی آج های مورب که از روبه رو (نما) به شکل بریدگی های 2 سانتیمتری دیده می شود و برای جلوگیری از سر خوردن ماشین است.

پارکینگ های چند طبقه بدون رمپ

در بعضی موارد به دلیل محدود بودن سطح زیر بنا ، پارکینگ های فاقد رمپ می سازند. اتومبیل داخل آسانسور ویژه ی حمل وسایل نقلیه قرار می گیرد و در طبقات متعدد متوقف می شود.

رنگ و نور پارکینگ

بهتر است رنگ دیواره های پارکینگ روشن باشد و از مصالح قابل شستشو باشد تا در صورت دوده گرفتن و کثیف شدن قابل شستشو باشند.کف پارکینگ باید از سنگ و موزاییک محکم با تاب فشاری زیاد باشد تا تحت فشارو وزن بالا خرد نشود. پارکینگ نیاز به نور متمرکز ندارد و بهتر است که از نور پراکنده و روشن استفاده شود تا ابعاد پارکینگ به درستی دیده شود تا در هنگام جابه جایی ماشین با عدم دید به ماشین صدمه نرسد.


منبع: facework.blogfa.com


نويسنده: علیرضا . ص __ تاريخ: دوشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۲۷ __ موضوع: مطالب و مقالات __لينک ثابت __